První třída volá. Co by dítě mělo umět?

První třída, to je velký krok pro dítě i rodiče. Zjistěte, co by dítě mělo umět, než poprvé zasedne do školní lavice. Začněte se doma na tento velký krok připravovat. Jak na to? Projděte si tipy Dany Cejpkové, která vede mateřskou školu Na Pěšinách na Praze 8 a pro Paspartu vydala několik publikací.

1. Každodenní příprava na školu

Před nástupem do školy by dítě ve změti školní šatny mělo poznat svoje oblečení, zavázat si tkaničky nebo si připravit svačinu do krabičky. Nejde o dokonalost, ale o samostatnost. „Trénovat můžete pomocí vizuálních pomůcek, třeba obrázkových karet. Vyznačte dětem den v týdnu, kdy si mají vzít věci na výtvarku, flétnu a podobně,” říká Dana Cejpková. Dětem byste měli určit také čas pro přípravu na školu, který bude mít své místo v harmonogramu dne. Po skončení přípravy na školu by měla následovat oblíbená aktivita dítěte: například stavění z LEGO, sledování pohádky nebo hraní her.

Natrénujte denní režim

Pomůžou obrázkové karty, ze kterých můžete vytvořit program pro daný den.

2. Držet tužku a kreslit jednoduché tvary

Správný úchop tužky je základ pro budoucí psaní. Podpořte dítě v kreslení jednoduchých tvarů, vybarvování nebo spojování teček. Tyto aktivity přispějí k tomu, aby dítě dovedlo správně držet psací náčiní. „Střídejte voskovku, pastelku, tužku. To vše přirozeně připraví dítě na psaní písmen,” radí Dana Cejpková.

Co a kde tvořit?

Vyzkoušejte listy pro nácvik jemné motoriky.

3. Poznat barvy, tvary a základní čísla

Dítě hned nemusí umět počítat do sta. Mělo by rozpoznat základní barvy, tvary, čísla do deseti a pojmenovat je. Hravým způsobem můžete tyto dovednosti procvičovat třeba při hrách nebo procházkách – „Kolik červených aut vidíš?“ nebo „Jaký tvar má ta cedule?“. Zkuste dítě motivovat k odpovědi celou větou, nikoli jedním slovem. Můžete s dítětem závodit, kdo dokáže vytvořit větu s největším počtem vlastností daného předmětu nebo zvířete.

Procvičování pro všechny smysly

Znáte vizuomotorické listy? Dítě může vybarvovat, poznávat tvary a zkusit si spoustu aktivit, které ho budou bavit i vzdělávat.

4. Systém v přípravě a pořádek ve věcech

Ve škole se dítě dozví mnoho informací, které by mělo přinést domů. Například: zítra je změna v tělocviku a jdeme bruslit. Zároveň by malý školák měl mít pořádek ve svých věcech, které nosí v aktovce. „Dítě by rovněž mělo rychle v penálu najít tu správnou tužku, aniž by potřebovalo pomoc další dospělé osoby. Je dobré umět o svoje psací náčiní pečovat, protože se zlomenými pastelkami se špatně kreslí,” doplňuje Dana Cejpková.

A s tímhle úkolem si poradíš?

Připravte dítě na první úkoly. Může si zkusit zorganizovat vlastní úkolníček.

5. Respekt k druhým a základní sociální dovednosti 

Škola není jen o učení, je i o vztazích. Podporujte dítě v tom, aby dodržovalo základní společenské normy: pozdravit, poděkovat a požádat. Důležité je i sdílení – půjčit kamarádovi nezištně pastelku nebo si umět poradit, když mi někdo ubližuje. Naučit se životnímu hráčství, kdy prohry neznamenají, že jsem špatným člověkem. Jen ukazují, kde bych se mohl zlepšit. „Je dobré hledat svoje silné stránky, které mi pomůžou ve škole obstát,” zdůrazňuje ředitelka MŠ.

Šikovné pomůcky pro předškoláky ✏️

Projděte si kompletní nabídku publikací, která vašeho předškoláka připraví na první třídu.

Sdílejte nás dál!

Chcete číst dále?