7 tipů pro zdravý spánek dětí podle odbornice 💤

Dětský spánek má zásadní vliv na vývoj, zdraví a pohodu dětí. Jak ale zajistit, aby vaše dítě spalo dobře? Přinášíme sedm praktických tipů na základě rozhovoru s docentkou Jitkou Buškovou, přední odbornicí na spánkovou medicínu z Národního ústavu duševního zdraví.

Dbejte na pravidelnost spánkového režimu

Děti by měly chodit spát a vstávat každý den ve stejný čas, včetně víkendů. „Pravidelná doba uléhání a vstávání je pro kvalitu spánku klíčová. Když spánek během týdne zkracujeme a o víkendu dospáváme, vytváříme chronický spánkový dluh,“ vysvětluje Jitka Bušková.

Zkuste i podcast

Jitka Bušková vystoupila v našem Speciálním podcastu. Poslechněte si celé povídání.

Ložnice by měla být chladná, tichá a temná

Pro klidný spánek je důležité prostředí. Teplota v místnosti by neměla přesáhnout 19 °C. „Objevuje se řada odborných studií, které potvrzují, že chladná místnost má pozitivní vliv na kvalitu spánku,“ říká Jitka Bušková. Kromě toho by v ložnici neměl být hluk a je třeba zajistit úplnou tmu.

Vyvarujte se stimulujícím aktivitám před spaním

Před usnutím by se děti měly vyhnout aktivitám, které je příliš rozruší. „Poslední hodina před spaním by měla být klidná, ideálně se věnujte relaxačním činnostem, jako je čtení nebo povídání,“ doporučuje Jitka Bušková.

@daiga_ellaby

Omezení modrého světla

Zařízení s obrazovkami, jako jsou tablety a telefony, by měly být před spaním mimo dosah dětí. Modré světlo totiž narušuje produkci melatoninu, hormonu spánku.

Snídaně pod širým nebem? Ano!

Přirozené denní světlo je pro kvalitu spánku zásadní. „Ranní a dopolední světlo nastavuje naše biorytmy. Pokud nemůžeme být venku, mohou pomoci např. fototerapeutické lampy nebo brýle,“ radí Jitka Bušková.

@luciecapek

Pozor na noční přejídání a stimulanty

Těžká jídla a stimulanty, jako je kofein nebo energetické nápoje, nejsou vhodné pro večerní hodiny. „I když se to týká hlavně dospělých, je třeba myslet na to, co děti večer jí a pijí,“ upozorňuje Jitka Bušková.

Sledujte změny v chování

Nevyspalé dítě je často unavené, roztěkané nebo smutné. Dlouhodobý nedostatek spánku může vést k problémům s učením a chováním. „Například děti s ADHD může být obtížné dostat do postele, mívají často potíže s usínáním, což může přes den dále zhoršovat projevy ADHD,“ uvádí Bušková.

doc. MUDr. Jitka Bušková, Ph.D.

odbornice na spánek

Docentka Jitka Bušková je zkušená neuroložka, specializuje se na spánkovou medicínu. Působí jako vedoucí lékařka Oddělení spánkové medicíny v Národním ústavu duševního zdraví. Své znalosti prohlubovala na univerzitách ve Spojených státech a ve Francii. Kromě klinické praxe se věnuje výuce studentů medicíny a postgraduálních studentů v oboru neurověd na 1. a 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Sdílejte nás dál!

Chcete číst dále?